Prechod na navigáciu vodorovná Prechod na navigáciu Hlavné menu
Únia Vojnových veteránov Slovenskej republiky

Sieň slávy MO SR

Osobnosti ÚVV SR uvedené do Siene slávy Ministerstva obrany Slovenskej republiky

 

rok 2010 – plk. v.v. Ing. Ľubomír KOLENČÍK,

Ing. Ľubomír KOLENČÍK narodil sa 23. februára 1948. Ako profesionálny vojak odslúžil 30 ročnú prax na viacerých úrovniach riadenia. V rokoch 1993 a 1994 bol veliteľom slovenského kontingentu a ženijného práporu Armády Slovenskej republiky v mierovej misii OSN UNPROFOR na území bývalej Juhoslávie. V súčasnosti European Organization for Quality Auditor a Systems Manager.

 

 

rok 2011 – rtm. Peter ANDREÁNSZKY,

narodil sa 19. mája 1965. Ako profesionálny vojak pôsobil v misiách: 1994-1995 UNPROFOR, 1996- 1997 UNTAES, 2000- 2001 UNMEE, 2002- 2004 UNMEE, 2005- 2006 ISAF. Po návrate z misií je stále aktívnym pracovníkom OS-SR.

 

 

 

 

rok 2012 – nrtm. V.v. Milan KRIŠTOF,

narodil sa dd.mm.rrrr. Od roku 1993 pôsobil v misií OSN UNPROFOR, na území bývalej Juhoslávie, kde bol v roku 1994 vážne zranení v priestore „východná Slavónija“. Misiu UNPROFOR ukončil v roku 1995.

 

 

 

 

rok 2013 – pplk. v. v. Ing. Peter DŽURDŽENÍK,

narodil sa 20. februára 1966, je aktívnym členom ÚVV SR. Jeho  vysoké pracovné nasadenie bolo zárukou vždy prvotriedne odvedenej práce v náročnom medzinárodnom prostredí. Je rešpektovaný svojimi domácimi kolegami v oblasti ženijného odmínovania ako aj prípravy do operácií MKM. Bol posledným veliteľom Výcvikovej základne MS OSN Nitra, kde pokračoval v poslaní prípravy Slovenských mierotvorcov odovzdávaním svojich bohatých skúsenosti. Po zrušení Výcvikovej základne a reorganizačných zmenách, pod jeho vedením vznikala nová Výcviková jednotka vojenských misií Veliteľstva Výcviku Martin, s novým poslaním – príprava kľúčového personálu do všetkých operácií medzinárodného krízového manažmentu, kde mali OS SR svoje zastúpenie. Aj v  tejto jednotke zodpovedným riadením prispieval k dôslednej príprave budúcich veliteľov a kľúčového personálu do všetkých mierových operácií pod mandátom OSN, NATO, ako aj koaličných zoskupení.  Zároveň táto jednotka pod jeho velením bola zodpovedná za prípravu personálu na nasaditeľné pozície do štruktúr NATO a EU.

 

rok 2013 – kpt. Ing. Stanislav SIKEL,

narodil sa 24.9.1978, je aktívnym členom ÚVV SR. Jeho nadpriemerné analytické myslenie spolu s vysokým pracovným nasadením boli zárukou vždy prvotriedne odvedenej práce v náročnom medzinárodnom prostredí. Je vysoko rešpektovaný svojimi domácimi, ale aj zahraničnými kolegami. Pôsobí na funkcii Vedúci starší dôstojník Oddelenia špeciálnej prípravy Výcvikovej jednotky mierových misií, Práporu výcviku Martin.

V tejto jednotke je zodpovedným veliacim dôstojníkom za prípravu Medzinárodného kľúčového personálu do mierovej operácie UNFICYP Cyprus ako na území Slovenskej republiky, tak aj na území Maďarskej republiky.

Zároveň bol zodpovedným veliacim dôstojníkom za prípravu kľúčového personálu do Provinčných rekonštrukčných tímov a Operačných výcvikových tímov do operácie ISAF.

V súčasnosti je zodpovedným veliacim dôstojníkom za prípravu kľúčového personálu Poradenských tímov operácie ISAF. Menovaný tak šíri dobré meno OS SR, ako aj samotnej Slovenskej republiky aj na území SR. Je príkladom zodpovednosti, skromnosti a profesionálnej cti.

 

 

rok 2015 – ppor. in memoriam Igor RIGO,

narodil sa 20. mája 1969 a zahynul pri plnení úloh v mierovej misii 22. apríla 1993. Bol prvým občanom Slovenskej republiky od jej vzniku po rozdelení Československa, ktorý zahynul pri plnení úloh v mierovej misii UNPROFOR. Vyštudoval Strednú priemyselnú školu stavebnú v Bratislave a vďaka jeho láske ku zvieratám sa túžil stať zverolekárom. Napriek tomu, že nebol nikdy profesionálnym vojakom, dobrovoľne sa  prihlásil k ochrane mieru a šíreniu dobrého mena Slovenskej republiky tým najušľachtilejším spôsobom, prihlásil sa do služieb mieru vo vojnou zmietanej Juhoslávii. K dobrovoľnej účasti v mierovej misii, nasadenej do reálnej vojny, bol inšpirovaný aj skúsenosťami, ktoré nadobudol v náročných podmienkach služby v pohraničnej stráži na Šumave počas základnej vojenskej služby. Aby sa jeho najbližší o neho nestrachovali, ani sa k tomu pred nimi nepriznal. O to ťažšie pre nich bolo prijať správu, že zahynul ako ochranca mieru pri plnení úloh v takzvanej „fialovej zóne“, rozhraničujúcej bojovú líniu medzi srbskými a chorvátskymi jednotkami medzi mestami Korenica a Udbina, neďaleko od Plitvických jazier, počas mínometnej paľby.

 

rok 2016 - nrtm. Peter MESIAČEK,

narodil sa 7.6.1975. Ako člen ÚVV SR, ale aj ako profesionálny vojak sa aktívne podieľal na šírení mieru a dobrého mena Slovenskej republiky vo svete počas jeho pôsobenia v operáciách na podporu mieru. Jeho vysokoprofesionálne skúsenosti v oblasti odmínovania a likvidácie nevybuchnutej munície spolu s vysokým pracovným nasadením boli zárukou vždy prvotriedne odvedenej práce v náročnom medzinárodnom prostredí. Je rešpektovaný svojimi domácimi, ale aj zahraničnými kolegami. V súčasnosti pôsobí ako Starší inštruktor Oddelenia špeciálnej prípravy Výcvikovej jednotkymierových misií, Práporu výcviku Martin a zodpovedá za ženijnú prípravu Medzinárodného kľúčového personálu do všetkých mierových misií a operácií. Niekoľkokrát sa podieľal na finančných zbierkach pre onkologicky choré deti a zúčastňoval sa pri ich odovzdávaní na onkologickom oddelení nemocnice v Banskej Bystrici.

Plnenie úloh mimo územia SR :

máj 1998 – november 1998 – prieskumník - mierová misia OSN na území Sýrie ,

marec 2000 – marec 2001 – zástupca veliteľa ženijného družstva misie NATO Kosovo,

august 2003 – august 2004 – veliteľ ženijno pyrotechnickej čaty misie koaličných síl IF

Irak,

február 2006 – september 2006 – veliaci poddôstojník ženijno pyrotechnickej čaty misie

koaličných síl IF Irak.

marec 2014 – december 2014 – výkonný poddôstojník pozorovateľskej misie EU Althea

Bosna a Hercegovina.

 

 

 

 

 

 


 

Partneri


webygroup

dnes je: 11.12.2017

meniny má: Hilda

podrobný kalendár

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

917968

Úvodná stránka