Prechod na navigáciu vodorovná Prechod na navigáciu Hlavné menu
Únia Vojnových veteránov Slovenskej republiky

 

Červené kvety divých makov vyzdobili aj mesto Sliač

Tak ako v mnohých iných mestách sa 11.11.2014 o 11. hodine a 11. minúte rozozvučali zvony evanjelického kostola v Sliači, aby tak pripomenuli okamžik, keď pred 96 rokmi porazené Nemecko podpísalo kapituláciu, čím sa skončila prvá svetová vojna. Celý demokratický svet si tento deň pripomína ako Deň vojnových veteránov, poznaný tiež ako Deň červených makov alebo Deň pamäti. Kvety divých makov, ako symbol Dňa vojnových veteránov, ozdobili hrude zhromaždených účastníkov pietneho spomienkového zhromaždenia pri pamätníku obetiam 1. svetovej vojny. Medzi účastníkmi nechýbali popri vzácnych hosťoch veteráni druhej svetovej vojny, novodobí vojnoví veteráni, príslušníci zmiešaného krídla Otta Smika, občania miest Sliač a Zvolen a ozdobou okrem drobných kvietkov macošiek, v záhone pred pamätníkom, boli deti z miestnej Materskej školy a Základnej školy.

                     

 

 Básňou na oslavu mieru, recitovanou pani Annou Dorotovou z Očovej, krátkou modlitbou vojenského duchovného mjr. PhDr. Mareka Ignacika, slávnostnými príhovormi primátora mesta Sliač Ing. Daniela Dunčka a veliteľa vzdušných síl Ozbrojených síl Slovenskej republiky brigádneho generála Ing. Miroslava Korbu, minútou ticha a položením vencov si účastníci spomienkového stretnutia uctili pamiatku obetí svetových vojen a ozbrojených konfliktov. Súčasťou spomienkového ceremoniálu bolo aj morálne ocenenie veteránov druhej svetovej vojny a ďalších osobností udelením Pamätnej medaile Únie vojnových veteránov SR za podporu a rozvoj tradícií hnutia vojnových veteránov a za vynaložené úsilie o zachovávanie pamiatky obetí vojnových konfliktov v záujme posilňovanie mieru.

  Touto medailou vyznamenaných dekoroval prezident Únie vojnových veteránov Slovenskej republiky plk. v.v. Ing. Pavel Marko. Vo svojom záverečnom príhovore poďakoval aj mestu Sliač a osobne primátorovi za obnovu pamätníka z prvej svetovej vojny, ale aj všetkým účastníkom za podporu spomienkového podujatia, ktorí sa takto pripojili k tým, ktorí odmietajú vojnu ako nástroj realizácie politických cieľov a spôsob riešenia konfliktov. Organizátormi podujatia boli Únia vojnových veteránov SR spolu s mestom Sliač, klubom Zväzu vojakov vo Zvolene, Strediskom kultúrno osvetových činností posádky Zvolen s podporou Veliteľstva Vzdušných síl OS SR a zmiešaného krídla Otta Smika Sliač.

 

Viac vo fotogalérii


 

Partneri


webygroup

dnes je: 17.10.2019

meniny má: Hedviga

podrobný kalendár

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

1501726

Úvodná stránka