Prechod na navigáciu vodorovná Prechod na navigáciu Hlavné menu
Únia Vojnových veteránov Slovenskej republiky

Oslavy medzinárodného dňa príslušníkov mierových síl OSN

 

 Delegácia ÚVV SR na oslavách v Ženeve 3.6.2014

   Nezastupiteľné miesto v úsilí o dôstojný a slobodný život v mieri má Organizácia spojených národov. Vďaka mierovým silám tejto vplyvnej medzinárodnej organizácie, ktorej členom je aj Slovenská republika, sa darí v mnohých krízových oblastiach sveta zmierňovať utrpenie, ktoré so sebou prinášali a prinášajú ozbrojené konflikty rôzneho rozsahu. Upieranie práva na slobodu, nezávislosť a rovnoprávnosť motivované čímkoľvek si zasluhuje odsúdenie. Zločiny, ktoré sú páchané na ľuďoch, majetku a kultúrnom bohatstve žiaľ ešte nevymizli z každodennej reality sveta a je potrebné s nimi bojovať. 


   Slovenská republika k posilňovaniu mieru a slobodného života prispieva významnou mierou v podobe aktívnej účasti v mierových misiách a operáciách MKM v rôznych častiach sveta. Táto účasť si vyžiadala už 57 životov slovenských občanov a pre Úniu vojnových veteránov Slovenskej republiky, ako člena medzinárodnej asociácie príslušníkov mierových síl OSN, je uctievanie ich pamiatky jednou zo základných priorít. Účasťou päť člennej delegácie ÚVV SR na oslavách medzinárodného dňa príslušníkov mierových síl OSN v Ženeve 3. júna 2014 sa Slovenská republika pripojila k početným delegáciám z krajín celého sveta, ktoré si takto každoročne pripomínajú mimoriadne zásluhy mierotvorcov a obete, ktoré prinášajú.

Túto významnú medzinárodnú aktivitu ÚVV SR sa podarilo uskutočniť predovšetkým vďaka osobnej podpore predsedu Trnavského samosprávneho kraja Tibora Mikuša, ktorý zabezpečil pre delegáciu prepravu vozidlom VÚC Trnava.


  

                    

(ďalšie foto vo fotogalérii)

 Súčasťou programu osláv bola aj konferencia venovaná aktuálnym bezpečnostným problémom Afriky a blízkeho východu. Okrem iných významných hostí, so svojím príspevkom k účasti v mierových misiách vystúpili veľvyslanci Ghany, Jordánska a Pakistanu. Na základe rozhodnutia Prezídia ÚVV SR odovzdal prezident ÚVV SR Pavel Marko v závere konferencie prezidentovi medzinárodnej asociácie príslušníkov mierových síl OSN Laurent Atar-Bayrouovi plaketu Únie vojnových veteránov SR, ako poďakovanie za spoluprácu a podporu. Súčasne dekoroval predstaviteľov organizácii vojnových veteránov Austrálie – Paul Copeland, Írska – Edward P. Doyl a Francúzska – Loddo Piero, Pamätnou medailou ÚVV SR za ich prínos pre posilňovanie mieru vo svete. Vyvrcholením programu po prehliadke Paláca národov bol spomienkový ceremoniál s položením kvetov pri hrobe neznámeho vojaka a dekorácia dvadsiatich účastníkov zahraničných delegácií veteránskych organizácií Pamätnou medailou OSN za mier. 

Medzi vyznamenanými boli aj traja členovia slovenskej delegácie – Jozef Krištof, Jozef Kubík a Pavel Marko.

 

Pri príležitosti medzinárodného dňa príslušníkov mierových síl OSN (29. máj) organizovala Únia vojnových veteránov Slovenskej republiky každoročne tradičné podujatia. V tomto roku sa v dňoch 16. – 17. mája uskutočnil už 4. ročník medzinárodného turnaja veteránov v malom futbale v Malženiciach a jubilejný 10. ročník streleckého memoriálu na počesť padlých. Súčasťou osláv je aj Pochod vďaky obetiam boja za mier, slobodu a demokraciu, ktorého 4. ročník sa uskutoční 21. júna v nádhernej scenérii prírodného národného parku Veľká Fatra na Smrekovici v spolupráci s horským hotelom Granit. (Viac sa dočítate v aktualitách - udalosti)

 

 

Príspevok z pietnej spomienky v Daruvare nájdete v Aktualitách


Príspevok o konferencii "Fórum vojnových veteránov" nájdete v Aktualitách
 
Otvorený list ministrovi obrany SR nájdete v Aktualitách 

 

 


 

Partneri


webygroup

dnes je: 17.10.2019

meniny má: Hedviga

podrobný kalendár

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

1501742

Úvodná stránka