Prechod na navigáciu vodorovná Prechod na navigáciu Hlavné menu
Únia Vojnových veteránov Slovenskej republiky

 

V Chorvátsku bol odhalený pamätník slovenským mierotvorcom. 

 

     V chorvátskom meste Daruvar, pri príležitosti 20. výročia príchodu slovenských vojakov do vojnou zmietaného Chorvátska v rámci mierovej misie spojených národov UNPROFOR,  bol 4. mája 2013 slávnostne odhalený pamätník ktorým Chorvátska republika, Mesto Daruvar a Únia vojnových veteránov Slovenskej republiky vyslovujú poďakovanie občanom Slovenskej republiky, ktorí v rokoch 1992 – 1996 v priebehu vlasteneckej vojny v Chorvátskej republike v rámci mierovej misie OSN pomáhali dosiahnuť mier, posilniť bezpečnosť, zaručiť slobodu a nastoliť demokraciu.


     Slávnostného aktu sa spolu s viac ako 50-timi príslušníkmi, účastníkmi mierových misií, zúčastnili aj zástupcovia Trnavského samosprávneho kraja, ktorí spoločne s ÚVV SR a mestom Daruvar položili k pamätníku veniec, ako pietnu spomienku na troch slovenských vojakov - Rigo, Grman a Chrašč, ktorí v tejto misii zahynuli.

     Už po štyroch mesiacoch od získania svojej samostatnosti Slovenská republika v prvých májových dňoch pred dvadsiatimi rokmi vyslala do mierovej misie OSN v bývalej Juhoslávii svoju prvú vojenskú jednotku. Samostatný ženijný prápor sformovaný na základe výzvy velenia UNPROFOR odchádzal začiatkom mája 1993 zo Serede do chorvátskeho Daruvaru a Lipiku, aby počas ďalších rokov pôsobil nielen na veľkom priestore v Chorvátsku, ale aj v Bosne a Hercegovine. Týmto neopakovateľným aktom Slovenská republika vyslala jasný signál o svojej vyspelosti a pripravenosti prijať plnenie medzinárodných záväzkov v oblasti stability a bezpečnosti vo svete. Dobrovoľníci pôsobiaci ako príslušníci slovenského ženijného práporu misie UNPROFOR preukázali svoju spoľahlivosť, odbornosť, profesionalitu a ľudskosť, ktoré ocenilo nielen velenie UNPROFORU, ale aj miestne obyvateľstvo. Založili tak tradíciu a získali skúsenosti, na ktorých Ozbrojené sily SR v ďalších rokoch mohli pripravovať tisíce ďalších slovenských vojakov, ktorí až do súčasnosti pôsobili a pôsobia v mnohých ďalších mierových misiách OSN a operáciách medzinárodného krízového manažmentu aj pod velením NATO, EÚ, OBSE a iných. Svojim nezastupiteľným prínosom tak slovenskí mierotvorci výrazne prispeli integračným ambíciám SR a jej začleneniu do EÚ a NATO.

 

                                          

    

Ďalšie fotografie si môžete pozrieť vo fotogalérii.

 


 

Partneri


webygroup

dnes je: 17.10.2019

meniny má: Hedviga

podrobný kalendár

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

1501694

Úvodná stránka