Prechod na navigáciu vodorovná Prechod na navigáciu Hlavné menu
Únia Vojnových veteránov Slovenskej republiky

Aký bol rok 2008 pre UN-V-Slovakia ?

 

Striedanie rokov sa už tradične stalo dobrou príležitosťou aby sme sa na chvíľu zastavili, pozreli sa späť čo sme za sebou zanechali, ale aj aby sme sa pozreli dopredu s jasnými cieľmi. Pre Slovenskú republiku a jej občanov ostane rok 2008 azda najviac pamätný tým, že to bol posledný rok existencie slovenskej koruny. 


     Áno prechod na € a všetko čo s tým bolo spojené rezonovalo v posledných mesiacoch na každom kroku. Život sa ale preto nezastavil a aj občianske združenie UN-VETERAN Slovakia sa v uplynulom roku prezentovalo vyššou aktivitou. Organizácia združujúca aktívnych aj penzionovaných profesionálnych vojakov predovšetkým z radov bývalých účastníkov mierových misií aj vďaka podpore Ministerstva obrany a aktívnej spolupráce mnohých ďalších inštitúcií a organizácií v roku 2008 svojou činnosťou prispela k písaniu stránok novodobej histórie mladej SR a jej OS.


     Najvýznamnejšou udalosťou, ktorú členovia, ale aj sympatizanti, významné osobnosti vojenského aj politického spektra SR a nevynímajúc ani viaceré zahraničné delegácie spoločne oslávili 1. mája 2008, bolo 15. výročie vyslania prvej organickej vojenskej jednotky v novodobých dejinách samostatnej Slovenskej republiky do mierovej misie UNPROFOR. Toto výročie výrazne dekorovalo strelecký memoriál na počesť padlých v mierových misiách každoročne organizovaný práve v tento deň.


     Narastajúca členská základňa, vysoká profesionalita a odbornosť členov UN-V Slovakia sú výdatným žriedlom aj pre zapájanie sa v iných oblastiach. Po prvotných skúsenostiach zo stavania mostov v Srbsku sa členovia UN-V Slovakia už pravidelne zapájajú do rozvojovej pomoci nielen na Slovensku ale aj v zahraničí. V júli 2008 bol s veľkým úspechom a odozvou zrealizovaný projekt rekonštrukcie základnej školy v Sarajeve. Členovia UN-V sa podieľali aj na obnove vojnových hrobov v Trenčíne a v tejto činnosti chcú byť ešte aktívnejší.


Ani oblasť kultúry nie je pre UN-V cudzia. V roku 2008 sa podarilo uskutočniť niekoľko výstav obrazov slovenských naivných maliarov z Vojvodiny vo viacerých mestách Slovenska. S veľkým ohlasom sa stretla aj výstava fotografií a dokumentov z pôsobenia našich vojakov v mierových misiách.


     V oblasti medzinárodnej spolupráce boli úspešne rozvíjané kontakty s organizáciami podobného charakteru zo susedných štátov. V spojitosti s 15. výročím vyslania slovenských vojakov do mierovej misie UNPROFOR v septembri 2008 delegácia vedenia UN-V navštívila Zahreb. V priestoroch veľvyslanectva SR sa uskutočnilo stretnutie s občanmi Chorvátskej republiky, ktorí počas vojny priamo prispeli k úspešnému plneniu úloh našich vojakov v tejto misii. Za účasti veľvyslanca im boli udelené medajle za podporu mieru vo svete.

     Pri všetkých stretnutiach so zahraničnými partnermi sa ukázalo, že je toho dosť čo nám niekedy v dobrom závidia, ale súčasne sa od nich možno mnohému aj naučiť. V závere roku 2008 sa uskutočnili stretnutia s veteránmi Maďarska najprv v Székesfehérvári a následne v Seredi. Obidve stretnutia boli využité na hľadanie nových foriem spolupráce a vzájomne boli odovzdané skúsenosti z budovania štruktúr a fungovania organizácie. Len pár dní pred Vianocami navštívila delegácia UN-V vedená jej čestným prezidentom plk.Ing. v.v Ľubomírom Kolenčíkom aj Prahu, kde sa uskutočnilo stretnutie s predstaviteľmi klubu generálov. Cieľom tohto stretnutia bolo odovzdanie medajlí za podporu mieru vo svete udeľovaných pri príležitosti 15. výročia vyslania prvej slovenskej jednotky do mierovej misie, nakoľko sa česká delegácia nemohla zúčastniť osláv tohto výročia.


     Napriek krátkej histórii UN-V Slovakia sa darí činnosť z roka na rok skvalitňovať. Doba si však vyžaduje aj niektoré zmeny, ktoré vedenie chce navrhnúť na pripravovanom sneme. Je ambíciou funkcionárov vedenia, aby sa členom UN-V podarilo vytvoriť organizáciu, ktorá bude dôstojným pokračovateľov najslávnejších tradícií slovenských vojakov a spolugarantom ich uchovania pre ďalšie generácie. 


 

Partneri


webygroup

dnes je: 20.10.2019

meniny má: Vendelín

podrobný kalendár

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

1502734

Úvodná stránka