Prechod na navigáciu vodorovná Prechod na navigáciu Hlavné menu
Únia Vojnových veteránov Slovenskej republiky

Podpora psychológa

 

 

Vážení Veteráni,

 

na základe schválenej Koncepcie psychologickej služby v rezorte obrany poskytujú vojenskí psychológovia pôsobiaci v rámci Ministerstva obrany Slovenskej republiky psychologickú starostlivosť záujemcom z radov vojnových veteránov aj po skončení služobného pomeru. Psychologická starostlivosť je určená pre vojnových veteránov s  ťažkosťami, ktorých pôvod je spätý s vystavením extrémnej záťaži v rámci plnenia úloh v operáciách mimo územia Slovenskej republiky podľa § 66 zákona č. 346/2005 Z. z. o štátnej službe profesionálnych vojakov ozbrojených síl Slovenskej republiky a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Vyhľadať psychologickú pomoc je žiaduce, ak vojnový veterán zažil počas nasadenia traumatizujúcu udalosť, ktorá sa mu opakovane vracia v dotieravých a obťažujúcich spomienkach, je dlhodobo a trvale znechutený, podráždený alebo otupený. Medzi ďalšie typické príznaky post traumatickej stresovej poruchy patrí:

· vyhýbanie sa akýmkoľvek situáciám a činnostiam, ktoré pripomínajú traumatizujúcu udalosť,

·  problémy s koncentráciou alebo pocit prázdna v hlave,

·  beznádej, hnev, ľútosť, sebaľútosť,

·  nemožnosť zažívať radosť alebo iné pozitívne emócie,

·  stále napätie a ľakavosť, s tým spojená únava a poruchy spánku.

 

V prípade, že uvedené ťažkosti pretrvávajú dlhodobejšie po traumatizujúcej udalosti (viac ako pol roka), prognóza ďalšieho vývoja nebýva spravidla priaznivá, a preto sa odporúča vyhľadať pomoc odborníka.

 

V prílohe Vám posielame kontakty na vojenských psychológov pôsobiacich v rámci Ministerstva obrany Slovenskej republiky, na ktorých sa môžu vojnoví veteráni obrátiť v prípade ťažkostí, ktorých pôvod je spätý s vystavením extrémnej záťaži počas nasadenia.

Vojenskí psychológovia poskytnú vojnovým veteránom po predchádzajúcom telefonickom alebo e-mailovom kontakte psychologickú starostlivosť v rozsahu, ako je poskytovaná profesionálnym vojakom v rámci Programu psychologickej starostlivosti o profesionálnych vojakov po návrate z operácií medzinárodného krízového manažmentu. Požiadavky vojnových veteránov na zabezpečenie psychologickej starostlivosti nad rámec vyššie uvedeného môžu zabezpečiť vojenskí psychológovia výhradne v rozsahu svojich kompetencií so súhlasom svojich nadriadených a metodického vedenia.

 

Zoznam vojenských psychológov určených na poskytovanie psychologickej starostlivosti vojnovým veteránom bude priebežne aktualizovaný a zasielaný na e-mailovú adresu podľa Vášho určenia.

 

 

S pozdravom Ľubica Fúsková

 

Riaditeľka

odbor sociálnej politiky

SEĽUZ MO SR


 

Zoznam vojskových psychológov 2015

 Zoznam_vojskových_psychológov_pre_vojnových_veteránov. docx.pdf (144.7 kB) (144.7 kB)

Partneri


webygroup

dnes je: 19.10.2019

meniny má: Kristián

podrobný kalendár

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

1502419

Úvodná stránka