Prechod na navigáciu vodorovná Prechod na navigáciu Hlavné menu
Únia Vojnových veteránov Slovenskej republiky

Nový šat pre pamätník povstaleckým letcom v Zolnej

 

Obnova pamätníka povstaleckým letcom v Zolnej

 

   Blížiace sa výročie SNP a Dňa slovenského vojenského letectva bolo dobrou príležitosťou obnoviť zaslúženú dôstojnosť pamätníka príslušníkom 1. Československého stíhacieho leteckého pluku ZVOLENSKÉHO, nachádzajúceho sa asi 1 km JZ od obce Zolná pri Zvolene. Príslušníci tohto pluku sa na jeseň roku 1944 presunuli z vtedajšieho Sovietskeho zväzu na poľné letisko pri obci Zolná, aby podporili zo vzduchu boje počas Slovenského národného povstania

  Presne 17. septembra 1944 pristálo 21 stíhacích lietadiel typu Lavočkin La-5FN na lúkach Dolné lazy južne od obce Zolná. V období od 17. septembra do 29. októbra 1944 uskutočnili príslušníci pluku 573 bojových vzletov a zničili celkom 11 nepriateľských lietadiel na zemi, 9 vo vzdušných bojoch, 77 nákladných áut, 3 delostrelecké a mínometné batérie a množstvo inej nepriateľskej bojovej techniky.


   Zub času poznamenal tento významný pamätník slovenskej národnej a vojenskej histórie. Farby na ňom vybledli a vegetácia ho nekontrolovane začala zarastať. Jeho nevyhnutnú údržbu a opravu inicioval klub Zväzu vojakov SR Zvolen v spolupráci s prezídiom Únie vojnových veteránov SR a Oblastným výborom SZPB. Základom pre úspech bola popri iniciatíve dobrovoľníkov týchto organizácií aj dohoda o spolupráci pri údržbe pamätníka uzavretá ešte v roku 2012 medzi Mestským úradom Zvolen, ktorého časťou je aj obec Zolná a klubom ZVSR Zvolen.


   Prvá etapa skrášľovania bola urobená v roku 2012 úpravou oplotenej časti, kde bola po odstránení trávy a buriny položená fólia a nasypaný ozdobný štrk. Rozsiahlejšie úpravy obsahovala druhá etapa. V dňoch 8. a 9. augusta 2013, napriek úmornej horúčave s teplotou okolo 35°C v tieni, bol obnovený nápis na žulovom kameni pamätníka, telo pamätníka tvorené krídlom z lietadla MIG-15 bolo vyčistené a nastriekané vrátane čsl. rozpoznávacieho znaku, plôtik okolo pamätníka dostal tiež nový náter a od buriny vyššej ako dospelý človek bolo vykosené a vyčistené aj širšie okolie pamätníka.

 

   Poďakovanie za obnovu dôstojnosti pamätníka povstaleckým letcom, patrí všetkým zúčastneným. Medzi najaktívnejších aktérov patrili členovia klubu ZVSR Zvolen páni Kosa, Gombár, Suja, Bokor, Ohajda a Prošovský. O odstránenie dlhodobo neudržiavanej vegetácie sa osobne postaral prezident ÚVV SR Pavel Marko. Obnovu náteru krídla realizoval skúsený technik na tieto práce od Zmiešaného leteckého krídla Sliač. Oceniť treba aj fotografa Zoltána Wagnera, ktorí starostlivo dokumentoval celý priebeh údržby a opravy pamätníka a po úspešnom ukončení prác sa o žalúdky aktérov postaral amatérsky kuchár Jozef Suja, ktorý s malým kolektívom žien pripravili výborný guľáš v tieni stromov pri neďalekom potôčku.


   V rámci osláv Dňa vojenského letectva SR sa dňa 17. septembra 2013 uskutoční pri pamätníku pietna spomienka. Príďte sa tiež do Zolnej pokloniť pamiatke povstaleckým letcom


 

Pamätník povstaleckým letcom v Zolnej

bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu

 

Partneri


webygroup

dnes je: 19.10.2019

meniny má: Kristián

podrobný kalendár

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

1502513

Úvodná stránka