Prechod na navigáciu vodorovná Prechod na navigáciu Hlavné menu
Únia Vojnových veteránov Slovenskej republiky

Oslava dňa vojnových veteránov v Sliači

 

Pripomenutie si Dňa vojnových veteránov v Sliači


Bolo to presne o 11. hodine a 11. minúte 11.11.2013, keď sa rozozvučali zvony evanjelického kostola v Sliači pripomínajúc tak 95. výročie podpísania dokumentu o skončení prvej svetovej vojny. Kvety divých makov, ako symbol Dňa vojnových veteránov, pripnuté na hrudiach zhromaždených účastníkov pietnej spomienky pri pamätníku obetiam 1. svetovej vojny, v tej chvíli akoby všetkých spojili pri vzdávaní úcty miliónom zmarených životov vo vojnových konfliktoch.

Občania Sliača, Zvolena a blízkeho okolia si ich obete uctili položením kvetov. Kyticu červených makov položili k pamätníku predseda klubu ZV SR Zvolen pplk. v.v. Ing. Bohumil Kosa spolu s prezidentom Únie vojnových veteránov SR plk. v.v. Ing. Pavlom Markom, ktorý predniesol aj hlavný prejav. Spolu s nimi kytice kvetov položili aj veliteľ Zmiešaného leteckého krídla Otta Smika Sliač plk. gšt. Ing. Vladimír Lisý so svojim zástupcom plk. Ing. Martinom Hroncom a náčelníkom štábu pplk. Ing. Pavlom Tököly, ako aj primátor mesta Sliač Ing. Daniel Dunčko.


Moderátor spomienkového stretnutia mjr. Mgr. Zdenko Baranec privítal účastníkov a krátko priblížil históriu vzniku sviatku Dňa vojnových veteránov. Pred hlavným príhovorom odznel aj prednes voľného prekladu básne, ktorú zložil kanadský vojenský lekár John McCrae v máji 1915, keď sa v oblasti západného Flámska zúčastnil na veľkej krvavej bitke o belgické mestečko Ypres. Táto báseň sa neskôr stala inšpiráciou učiniť z kvetu divého maku symbol obetí tohto dovtedy najväčšieho vojnového konfliktu a je nerozlučne spätá s tradíciou pripomínania si dňa 11. novembra ako Dňa pamäti, Dňa červených makov alebo tiež Dňa vojnových veteránov na celom svete.


Tradícia symbolizovaná kvetom divého maku si postupne opäť nachádza svoje zaslúžené miesto aj v modernom demokratickom Slovensku. Okrem účastníkov spomienkového zhromaždenia sa pristavili aj viacerí okoloidúci občania, ale aj deti materskej školy a Základnej školy Sliač, ktoré boli na prechádzke. Históriu vzniku pamätníka obetiam 1. svetovej vojny z radov civilných občanov vybudovaného v roku 1936 účastníkom zhromaždenia vo svojom príhovore na záver priblížil tamojší historik.

Symbolické kvety červených makov vyrábané britskými vojnovými veteránmi poskytlo Veľvyslanectvo spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska v Bratislave. Tóny vojenskej večierky v podaní trubkára vojenskej hudby zo Sliača ukončili oficiálnu časť spomienkového stretnutia.


 

Partneri


webygroup

dnes je: 19.10.2019

meniny má: Kristián

podrobný kalendár

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

1502178

Úvodná stránka