Prechod na navigáciu vodorovná Prechod na navigáciu Hlavné menu
Únia Vojnových veteránov Slovenskej republiky

Pochod vďaky obetiam boja za mier, slobodu a demokraciu

Pochod vďaky obetiam boja za mier, slobodu a demokraciu

 

    Krásne slnečné počasie a osviežujúci horský vzduch malebného národného parku Veľká Fatra privítal v areáli vojenskej zotavovne a hotela Smrekovica 15. júna 2012 účastníkov druhého ročníka Pochodu vďaky obetiam boja za mier, slobodu a demokraciu. Toto podujatie bolo organizované Úniou vojnových veteránov Slovenskej republiky v spolupráci s Ministerstvom obrany SR, vojenskou zotavovňou Smrekovica (hotel Granit) a Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov, ako súčasť cyklu osláv svetového dňa príslušníkov mierových síl OSN (29.5.).


     Účastníci pochodu pri slávnostnom nástupe a registrácii privítali vzácnych hostí z Poľskej republiky, ktorých sa oproti vlaňajšku na druhom ročníku zúčastnil dvojnásobný počet.

Vedúci desaťčlennej poľskej delegácie plk. MUDr. Jerzy Banach, ako prejav poďakovania za rozvíjanie spolupráce s Úniou vojnových veteránov SR pri aktivitách na podporu mieru vo svete, dekoroval pred odchodom na pochod prezidenta ÚVV SR plk. v.v. Ing. Ľubomíra Kolenčíka a viceprezidenta ÚVV SR plk. v.v. Ing. Pavla Marka medailou Združenia poľských účastníkov mierových misií OSN „Za zásluhy“.

Medzi vzácnymi hosťami pochodu boli aj zástupcovia Ústrednej rady SZPB Doc. PhDr. RSDr. Viliam Longauer, CSc. a Roman Hradecký spolu s 15 členmi oblastnej organizácie SZPB z Liptovského Mikuláša, zástupca župana Trnavského samosprávneho kraja Mgr. Jozef Behul, za ministerstvo obrany SR riaditeľ oddelenia vojnových veteránov Odboru riadenia štátnej správy MO SR plk. Ing. Daniel Kostra, veliteľ čestnej stráže prezidenta SR plk. Ing. Miroslav Ištván a vojenskú zotavovňu reprezentoval zástupca riaditeľa Ing. František Kurpiel.


     Takmer stovka účastníkov pochodu si po slávnostnom nástupe položením venca a minútou ticha spoločne uctila pamiatku na 54 obetí z radov slovenských občanov padlých pri plnení úloh mierových misií a operácií medzinárodného krízového manažmentu pri pamätnej tabuli v blízkosti kaplnky Vojenskej zotavovne a hotela Smrekovica. Touto tichou spomienkou bola ukončená slávnostná časť a účastníci pochodu sa v skupinkách vydali na turistické chodníky, ktoré ešte miestami boli premočené z predchádzajúcich dažďov. To však nič neubralo na dobrej nálade a odhodlaní zdolať vrch Rakytov s nadmorskou výškou 1567 m. Aj keď sa to nepodarilo všetkým, treba oceniť obzvlášť výkon najstaršieho účastníka pochodu, dlhoročného slovenského záchranára pána Rázusa, ktorý aj vo svojich 86 rokoch výkonom prekonal aj mladších.

Po návrate z trasy pochodu sa jeho účastníci v odpoludňajších hodinách podelili o bezprostredné zážitky z pekného dňa pri opekačke v areláli vojenskej zotavovne, kde niektorí zotrvali až do neskorých večerných hodín. Pri rozlúčke s organizátormi mnohí okrem poďakovania vyslovili aj želanie stretnúť sa tu opäť po roku a rozvíjať tak túto peknú rodiacu sa tradíciu.
 

Pavel Marko


 

Pochod vďaky - Smrekovica 15.06.2012

bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu

 

Partneri


webygroup

dnes je: 17.10.2019

meniny má: Hedviga

podrobný kalendár

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

1501735

Úvodná stránka