Prechod na navigáciu vodorovná Prechod na navigáciu Hlavné menu
Únia Vojnových veteránov Slovenskej republiky

SARAJEVO: Vojenskí veteráni pomohli zrekonštruovať školu v Tilave

 

    BRATISLAVA 14. júla (SITA) - Slovenskí vojnoví veteráni pomohli pri rekonštrukcii vojnou zničenej školy sv. Sávu v mestskej časti Sarajeva v Tilave. Náklady na rekonštrukciu dosiahli vyše troch miliónov, projekt financovali zo zdrojov slovenskej rozvojovej pomoci. Agentúru SITA o tom informoval viceprezident asociácie „ UN – VETERÁN SLOVAKIA“ Dušan Ščevík. Dodal, že v minulosti ako vojaci pôsobili v tomto regióne vo viacerých misiách a tak sa rozhodli tu pomáhať aj ďalej. Táto škola počas vojny slúžila ako vojenské kasárne.

    Zrekonštruovaná škola má jednu triedu prípravky, štyri normálne triedy a jednu počítačovú učebňu. Do nej slovenskí veteráni zabezpečili 10 nových počítačov, ďalšie počítače zabezpečili pre riaditeľa a jeho zástupcu. Pri rekonštrukcii dali do celej budovy radiátory, pred tým neboli na chodbách a tak v zime boli deti len v triedach. Vymenili sociálne zariadenia, podlahy, okná, natreli fasádu a mreže a upravili aj okolie, dodal Ščevík. 

     Asociácia „ UN – VETERÁN SLOVAKIA“ vznikla ako občianske združenie v roku 1999. Bývalí vojaci, ktorí v minulosti pôsobili v misiách na Balkáne, postupne pomohli už postaviť na Balkáne - v Srbsku sedem mostov. Okrem toho rekonštruovali pamätník 44 slovenských vojakov v Kragujevaci. Tí tu boli popravení na sklonku prvej svetovej vojny po najväčšej vzbure v Rakúsko-Uhorskej armáde. Po skončení projektu v Tilave nechcú slovenskí vojnoví veteráni z tohto regiónu odísť a uvažujú nad projektom výstavby vodných elektrární. 


 

Partneri


webygroup

dnes je: 17.9.2019

meniny má: Olympia

podrobný kalendár

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

1460872

Úvodná stránka