Prechod na navigáciu vodorovná Prechod na navigáciu Hlavné menu
Únia Vojnových veteránov Slovenskej republiky

Sieň Slávy MO SR

 

 

 

Minister Galko ocenil hrdinov z misií


Na ministerstve obrany vzniká nová tradícia – každoročné slávnostné stretnutie s veteránmi zahraničných misií a ich uvedenie do siene slávy.

„Som rád, že môžem byť medzi vami vojakmi, ktorí si ctíte tradície a dôstojne na ne vo svojej práci dennodenne nadväzujete... Pokračujete v odkaze slovenských vlastencov československých légií ale i tých, ktorí statočne bojovali na frontoch druhej svetovej vojny proti fašizmu,“ prihovoril sa prítomným veteránom minister Galko.

Na stretnutie prišli stále aktívni, ale aj bývalí vojaci z celej republiky. Išlo o vojakov, ktorí od roku 1991 aspoň raz pôsobili v zahraničnej misii.

Minister zároveň uviedol do Siene slávy šiestich vojakov, ktorí sa počas zahraničnej misie zachovali hrdinsky, alebo sa mimoriadne svojim kvalitným pôsobením zaslúžili o dobré meno Slovenska.

Ako odmenu za výnimočné činy nad rámec služobných povinností, uviedol minister do Siene slávy šiestich novodobých veteránov – čatára Miroslava Staníka, kapitána Michala Forgácha, nadrotmajstra Petra Andreánskeho, plukovníka v zálohe Štefana Jangla, plukovníka vo výslužbe Jána Vala a plukovníka vo výslužbe Ľubomíra Kolenčíka. 
Všetci prítomní si zároveň pripomenuli aj tých 54 vojakov, ktorí počas pôsobenia v misiách tragicky zahynuli. „Nikdy na vašu obeť nezabudneme,“ dodal minister.

Do dnešného dňa slúžilo vo viac ako 30 mierových a pozorovateľských misiách takmer 12 tisíc slovenských vojakov. V súčasnosti má Slovensko v zahraničí 542 vojakov. Mierové misie sú ISAF v Afganistane, ALTHEA v Bosne a Hercegovine, UNFICYP na Cypre. Slovenskí vojenskí pozorovatelia pôsobia v misiách UNTSO (Izrael, Sýria), OSCE a EUMM (Gruzínsko).

Veteráni uvedení do Siene slávy:

čatár Miroslav Staník, 11. mechanizovaný prápor Martin 
Pri mínometnom útoku povstalcov v operácii Iracká sloboda v júni 2004 zachránil dvoch poľských vojakov. Ešte ten istý rok mu prezident Ivan Gašparovič udelil Medailu za statočnosť. 

kpt. Michal Forgách 
V misii Iracká sloboda odrazil útok militantov tým, že pohotovo skočil za guľomet, hoci to nebola jeho funkcia a tým zachránil život amerických vojakov. V roku 2005 mu prezident Gašparovič tiež udelil Medailu za statočnosť.

nrtm. Peter Andreánsky , 11. mechanizovaný prápor Martin 
Účastník misie ISAF v Afganistane a viacerých ďalších misií. Pravidelne organizuje finančné zbierky veteránov pre onkologické deti a ľudí z domovov sociálnych služieb.

plk.v.z. Štefan JANGL 
Koordinátor pomoci slovenským krajanom v zahraničí. Prispel k oprave Domu Slovákov a obnovenie Matice slovenskej v Illoku (Chorvátsko) počas misie UNTAES. Cez operáciu UNPROFOR koordinoval vrátenie zajatých slovenských vojakov.

plk.v.v. Ján VALÓ 
Veliteľ československej protichemickej jednotky v operácii Púštny štít a Púštna búrka v Perzskom zálive. Ako veliteľ na vysokej profesionálnej úrovni pripravil svoju jednotku na prvé ostré bojové nasadenie, prevzal na seba zodpovednosť pri plnení úloh v prvej línii spojeneckých vojsk.

plk. v.v. Ľubomír KOLENČÍK 
Prvý veliteľ legendárneho slovenského ženijného práporu v misii UNPROFOR. Vojaci nad rámec svojich služobných povinností aktívne pomáhali krajanom v obciach Jelisavac, Našice, ako aj českým krajanom v Daruvare. 
Výstavbou desiatok mostov ženisti spájali znepriatelené strany, najznámejší pontónový most – Most života, postavili na rieke Neretva, po ktorom sa do bezpečia dostali tisícky obyvateľov Bosny a Hercegoviny a po ktorom prúdili tisícky áut s humanitárnou pomocou pre obkľúčené Sarajevo.


 

Partneri


webygroup

dnes je: 19.10.2019

meniny má: Kristián

podrobný kalendár

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

1502200

Úvodná stránka