Prechod na navigáciu vodorovná Prechod na navigáciu Hlavné menu
Únia Vojnových veteránov Slovenskej republiky

SLÁVNOSTNÉ ODHALENIE PAMÄTNÍKA V DARUVARE

 

V Chorvátsku bol odhalený pamätník slovenským mierotvorcom. 

 

     V chorvátskom meste Daruvar, pri príležitosti 20. výročia príchodu slovenských vojakov do vojnou zmietaného Chorvátska v rámci mierovej misie spojených národov UNPROFOR,  bol 4. mája 2013 slávnostne odhalený pamätník ktorým Chorvátska republika, Mesto Daruvar a Únia vojnových veteránov Slovenskej republiky vyslovujú poďakovanie občanom Slovenskej republiky, ktorí v rokoch 1992 – 1996 v priebehu vlasteneckej vojny v Chorvátskej republike v rámci mierovej misie OSN pomáhali dosiahnuť mier, posilniť bezpečnosť, zaručiť slobodu a nastoliť demokraciu.


     Slávnostného aktu sa spolu s viac ako 50-timi príslušníkmi, účastníkmi mierových misií, zúčastnili aj zástupcovia Trnavského samosprávneho kraja, ktorí spoločne s ÚVV SR a mestom Daruvar položili k pamätníku veniec, ako pietnu spomienku na troch slovenských vojakov - Rigo, Grman a Chrašč, ktorí v tejto misii zahynuli.

     Už po štyroch mesiacoch od získania svojej samostatnosti Slovenská republika v prvých májových dňoch pred dvadsiatimi rokmi vyslala do mierovej misie OSN v bývalej Juhoslávii svoju prvú vojenskú jednotku. Samostatný ženijný prápor sformovaný na základe výzvy velenia UNPROFOR odchádzal začiatkom mája 1993 zo Serede do chorvátskeho Daruvaru a Lipiku, aby počas ďalších rokov pôsobil nielen na veľkom priestore v Chorvátsku, ale aj v Bosne a Hercegovine. Týmto neopakovateľným aktom Slovenská republika vyslala jasný signál o svojej vyspelosti a pripravenosti prijať plnenie medzinárodných záväzkov v oblasti stability a bezpečnosti vo svete. Dobrovoľníci pôsobiaci ako príslušníci slovenského ženijného práporu misie UNPROFOR preukázali svoju spoľahlivosť, odbornosť, profesionalitu a ľudskosť, ktoré ocenilo nielen velenie UNPROFORU, ale aj miestne obyvateľstvo. Založili tak tradíciu a získali skúsenosti, na ktorých Ozbrojené sily SR v ďalších rokoch mohli pripravovať tisíce ďalších slovenských vojakov, ktorí až do súčasnosti pôsobili a pôsobia v mnohých ďalších mierových misiách OSN a operáciách medzinárodného krízového manažmentu aj pod velením NATO, EÚ, OBSE a iných. Svojim nezastupiteľným prínosom tak slovenskí mierotvorci výrazne prispeli integračným ambíciám SR a jej začleneniu do EÚ a NATO.

 

                                          

    

Ďalšie fotografie si môžete pozrieť vo fotogalérii.

 


 

Odhalenie pamätnej tabule v Daruvare

bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu

 

Partneri


webygroup

dnes je: 20.10.2019

meniny má: Vendelín

podrobný kalendár

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

1502781

Úvodná stránka