Prechod na navigáciu vodorovná Prechod na navigáciu Hlavné menu
Únia Vojnových veteránov Slovenskej republiky

Slováci v zahraničných operáciách už 15 rokov

 

   Pred 15 rokmi, 1. mája 1993, vyrazila zo Serede prvá slovenská ženijná jednotka v počte 90 ľudí. Cieľ: UNPROFOR, konkrétne chorvátske mestá Lipik a Daruvar. Na čele ubytovacej jednotky stál plukovník Šipula. Úlohou predvoja bolo pripraviť tábor pred príchodom hlavnej jednotky. Hlavná časť kontingentu nasledovala svojich kolegov o 14 dní neskôr. Slováci sa prvýkrát po rozdelení Československa samostatne zapojili do mierovej misie. 


    Oslava 15. výročia pôsobenia občanov Slovenskej republiky v mierových misiách sa konala 1. mája v priestoroch Ženijného práporu pozemných síl OS SR v Seredi. Podujatie zorganizovala asociácia UN – Veterán Slovakia v spolupráci s Ministerstvom obrany SR a Železničnou políciou. Prítomný bol minister obrany Jaroslav Baška, generalita OS SR na čele s náčelníkom generálneho štábu generálom Ľubomírom Bulíkom, predstavitelia vojenského diplomatického zboru, akreditovaní v Slovenskej republike. Seredský prápor otvoril svoje brány pre príbuzných a priateľov veteránov a takisto pre širokú verejnosť. 
Počas uplynulých 15 rokov sa Slováci zapojili do viac ako dvadsiatich mierových a pozorovateľských misií pod hlavičkou OSN, NATO, EÚ a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe. Zahraničných misií sa zúčastnilo viac ako 11 500 Slovákov. Pri plnení úloh v zahraničí položilo 53 z nich svoj život. 


    Ako povedal minister obrany J. Baška, svojím zapojením sa do misie UNPROFOR a potom do množstva ďalších operácií dala Slovenská republika jasne najavo snahu pomôcť vo všetkých regiónoch sveta. „Byť vojakom nie je len povolaním, ale výnimočnou službou, ktorá si zaslúži výnimočné ocenenie a výnimočné postavenie v spoločnosti,“ konštatoval minister. Ako hlavný predstaviteľ ministerstva obrany poďakoval všetkým, ktorí sa zúčastnili a zúčastňujú zahraničných misií, aj tým, ktorí sa podieľajú na riadení a organizovaní misií. Ocenil ich odvahu rozhodnúť sa a vyjadril vďaku za vzornú reprezentáciu našej republiky v zahraničí. 


    Účastníkov osláv privítal aj prezident UN - Veterán Slovakia Vladimír Žbodák. 
Prítomný bol aj prvý veliteľ slovenského práporu v Chorvátsku plukovník v.v. Ľubomír Kolenčík. Slovenských vojakov a hostí pozdravil aj prezident Asociácie rakúskych modrých baretov generál v.v. Günther Greindl. Účastníci si s úctou a pietou pripomenuli všetkých vojakov, ktorí zahynuli v zahraničných misiách. 


    Veteráni si prebrali Pamätné listy ministra obrany SR a náčelníka generálneho štábu OS SR. Občianske združenie UN – Veterán Slovakia takisto udelilo najvyšším predstaviteľom rezortu, veliteľom jednotiek veteránom a čestným hosťom podujatia čestné medaily za presadzovanie mieru a bezpečnosti vo svete. Súčasťou osláv bol už štvrtý ročník Streleckého memoriálu padlých v mierových misiách. 
V súčasnom období spolu 572 slovenských vojakov plní úlohy v piatich mierových a jednej pozorovateľskej misii v Kosove, Bosne a Hercegovine, Afganistane, na Cypre, Golanských výšinách a v Sýrii.


Autor: MO SR - Dátum: 02.05.2008

 


 

Partneri


webygroup

dnes je: 19.10.2019

meniny má: Kristián

podrobný kalendár

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

1502425

Úvodná stránka