Prechod na navigáciu vodorovná Prechod na navigáciu Hlavné menu
Únia Vojnových veteránov Slovenskej republiky

ÚVV SR na oslavách Svetového dňa príslušníkov mierových síl OSN v Ženeve

 

 Mier, sloboda a demokracia bezpochyby patria k základným hodnotám života, k pilierom rozvoja ľudskej spoločnosti a spolužitia národov. O ich zachovanie a naplňovanie sa ale ľudia od pradávna museli usilovať vynakladaním nemalých materiálových, finančných aj ľudských zdrojov. Ani súčasná sofistikovaná ľudská spoločnosť sa nedokáže vyhnúť tomuto trendu a je poznamenaná množstvom ohnísk a regiónov, kde paradoxne za mier a slobodu ako základné ľudské práva treba bojovať. Prejavy intolerancie, násilia a útlaku žiaľ ešte stále patria ku každodennej realite.


     Slovenská republika a jej Ozbrojené sily sa od samého začiatku svojej samostatnosti postavili na stranu odporcov takýmto prejavom. Vojaci Slovenskej republiky pri svojom pôsobení v početných pozorovateľských a mierových misiách a operáciách medzinárodného krízového manažmentu od UNPROFOR (v bývalej Juhoslávii) až po dnešné ISAF (Afganistan), UNFICYP (Cyprus) a ALTHEA (Bosna a Hercegovina) potvrdili nielen svoju statočnosť, ale aj profesionalitu. Významnou mierou tak naplnili svoje ľudské a diplomatické poslanie. Slovenská republika aj vďaka nim postupne zvyšovala svoju medzinárodnú prestíž a stala sa rovnocenným partnerom krajinám medzinárodného spoločenstva na strane mieru, slobody a demokracie.


     Okolo 13 000 slovenských mierotvorcov sa už za necelých dvadsať rokov, ďaleko od svojich domovov a rodín, postavilo na ochranu hodnôt, ktorých krehkosť našťastie u nás tak bezprostredne nepociťujeme. Sú to ale skúsenosti a zážitky zasluhujúce si ich uchovanie pre budúce generácie. ÚNIA VOJNOVÝCH VETERÁNOV SLOVENSKEJ REPUBLIKY (ÚVV SR) sa ako občianske združenia rozhodla vziať na seba časť zodpovednosti, aby sa to podarilo. Od svojho založenia v roku 1999 (pod pôvodným názvom ÚN-VETERÁN SLOVAKIA) rozvíja svoju činnosť v prospech všetkých vojnových veteránov Slovenskej republiky a nezabúda pri tom ani na propagáciu jej Ozbrojených síl.


     Rok 2011 je pre ÚVV SR prelomovým z viacerých dôvodov. Jej spätosť a nepretržitý kontakt s celospoločenským a medzinárodným vývojom sú neprehliadnuteľné nie len na vnútorných zmenách, ale predovšetkým na vonkajších prejavoch. Nový názov Únia vojnových veteránov SR je v platnosti od 1.3.2011 spoločne s novými stanovami a znakom Únie. Ani nová zástava ÚVV SR nenecháva nikoho na pochybách a potvrdzuje odhodlanie vojnových veteránov ctiť mier, hájiť slobodu a rozvíjať demokraciu. Už niekoľko rokov po sebe sa darí Únii neustále posilňovať svoje postavenie na domácej, no predovšetkým na zahraničnej scéne. Stala sa samozrejmosťou účasť zahraničných partnerských organizácií z Čiech, Poľska, Maďarska a Rakúska na podujatiach organizovaných ÚVV SR, rovnako ako aj účasť jej členov na veteránskych aktivitách v zahraničí.


     Vysokého ocenenia sa za svoju doterajšiu činnosť dostalo Únii vojnových veteránov SR pri príležitosti osláv Svetového dňa príslušníkov mierových síl OSN 30.5.2011 v Paláci národov sídla OSN v Ženeve. Trojčlenná delegácia ÚVV SR vedená jej prezidentom plk. v.z. Ing. Ľubomírom KOLENČÍKOM sa zúčastnila týchto osláv na pozvanie Medzinárodnej asociácie príslušníkov mierových síl (International Association of Soldiers for Peace – I.A.S.P.) spolu s delegáciami ďalších viac ako 20 krajín z celého sveta od Austrálie po Canadu (z krajín strednej a východnej Európy sa zúčastnili Rusko, Ukrajina, Poľsko, Slovensko). V programe osláv dominovalo slávnostné dekorovanie dvadsiatich delegátov medailami Nobelovej ceny mieru a Pamätnou medailou OSN za prínos pri posilňovaní mieru vo svete, ktorá bola udelená aj prezidentovi ÚVV SR plk. v.z. Ing. Ľubomírovi KOLENČÍKOVI za jeho 3 mandáty v misii UNPROFOR vo funkcii veliteľa slovenského ženijného práporu. Popri ocenení jeho osobného prínosu, symbolizuje táto medaila aj ocenenie ostatných jeho „spolubojovníkov“, bez ktorých by náročné úlohy nemohol splniť, ako aj ocenenie ostatných slovenských mierotvorcov.


     Po slávnostnom dekorovaní na hlavnom nádvorí Paláca národov sa delegáti zúčastnili pietnej spomienky pri pamätníku príslušníkom mierových síl OSN a záverom osláv bola konferencia na tému „Nastolenie práva“. Delegácia ÚVV SR sa v priebehu osláv stretla pri krátkom rozhovore s generálnym riaditeľom Úradu OSN v Ženeve (UNOG) Kassym-Jomart TOKAYEVom. V prestávkach programu si členovia delegácie Únie mali možnosť vymeniť skúsenosti z práce veteránskych organizácií z Poľska, Austrálie, Welsu, Írska, Ruska, Canady a ďalších krajín.


     Po ukončení osláv prijal na bilaterálnom stretnutí delegáciu Únie vojnových veteránov SR prezident Medzinárodnej asociácie príslušníkov mierových síl Laurent ATTAR-BAYRON. V priateľskom rozhovore sa vzájomne informovali o činnosti oboch organizácií a možnostiach rozvoja spolupráce a na záver podpísali prezidenti I.A.S.P. a ÚVV SR Dohodu o spolupráci. Týmto aktom sa ÚVV SR zároveň stala plnoprávnym členom Medzinárodnej asociácie príslušníkov mierových síl. Pre vedenie Únie, ako aj pre všetkých jej členov, to predstavuje splnenie jedného z najdôležitejších cieľov v oblasti medzinárodnej spolupráce, ale súčasne aj veľkú výzvu a záväzok do budúcnosti. Je to prvý krát v histórii samostatného Slovenska, čo sa organizácia združujúca novodobých vojnových veteránov stala členom medzinárodnej asociácie.

ÚVV SR sa týmto členstvom stala významným subjektom posilňovania pozície Slovenskej republiky a jej Ozbrojených síl v medzinárodnom spoločenstve. Stala sa partnerom pokrokových síl usilujúcich o dodržiavanie základných ľudských práv, usilujúcich o mier a slobodu v demokratickom svete.

                                                                                    Viceprezident ÚVV SR Pavel Marko


 

Ženeva-oslavy Svetového dňa príslušníkov mier síl OSN 30.5.2011

Chvíľa odpočinku pri Ženevskom jazere po príchode

Chvíľa odpočinku pri Ženevskom jazere po príchode do Ženevy

Delegácie ÚVV SR pred zahájením osláv v Paláci nár

Delegácie ÚVV SR pred zahájením osláv v Paláci národov OSN

V priateľskom rozhovore s kolegami z Írska

V priateľskom rozhovore s kolegami z Írska


 
 
Prezidentovi francúzskej a medzinárodnej asociácie

Prezidentovi francúzskej a medzinárodnej asociácie príslušníkov mierových síl naša delegácia odovzdáva DVD o mierových misiách SR, vlajku ÚVV SR a knihu o slovenských hradoch

Účastníci osláv Svetového dňa príslušníkov mierový

Účastníci osláv Svetového dňa príslušníkov mierových síl OSN vo veľkej sále Paláca národov

Pred udeľovaním medailí s kolega z Austrálie

Pred udeľovaním medailí s kolega z Austrálie


 
 
Workshop organizovaný v rámci osláv pod názvom N

Workshop organizovaný v rámci osláv pod názvom ""Nastolenie práva""

Svoj prejav predniesol aj generálny riaditeľ OSN v

Svoj prejav predniesol aj generálny riaditeľ OSN v Ženeve

Delegácia ÚVV SR v rokovacej sále

Delegácia ÚVV SR v rokovacej sále


 
 
Účastníci osláv mali možnosť vypočuť si zaujímavé

Účastníci osláv mali možnosť vypočuť si zaujímavé vystúpenia významných diplomatov mieru

Delegácia ÚVV SR na pódiu veľkej sály Paláca národ

Delegácia ÚVV SR na pódiu veľkej sály Paláca národov

Pamätnú medailu OSN za prínos pri posilňovaní mier

Pamätnú medailu OSN za prínos pri posilňovaní mieru prevzal aj prezident ÚVV SR, plk. v.v. Ing. Ľubomír Kolenčík - spoločné foto s vyznamenanými na hlavnom nádvorí Paláca národov


 
 
Oslavy zahŕňali aj spomienkový akt pri pamätníku b

Oslavy zahŕňali aj spomienkový akt pri pamätníku bojovníkov za mier v areáli Paláca národov

Delegácia ÚVV SR s generálnym riaditeľom úradovne

Delegácia ÚVV SR s generálnym riaditeľom úradovne OSN v Ženeve Kassym-Jomart Tokayevom (Kazachstan)

Dekorovanie plk. v.z. Ing. Ľubomíra Kolenčíka pamä

Dekorovanie plk. v.z. Ing. Ľubomíra Kolenčíka pamätnou medailou OSN za prínos pri upevňovaní mieru vo svete


 
 

 

Partneri


webygroup

dnes je: 19.10.2019

meniny má: Kristián

podrobný kalendár

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

1502255

Úvodná stránka