Prechod na navigáciu vodorovná Prechod na navigáciu Hlavné menu
Únia Vojnových veteránov Slovenskej republiky

Vernisáž v Banskej Bystrici

 

Veteráni mierových misií aktívni na poli kultúry

     Svoje aktivity plánované pre rok 2010 zahájila asociácia UN-VETERÁN SLOVAKIA v doznievajúcej sviatočnej atmosfére osláv príchodu nového roka kultúrnym podujatím. V spolupráci so Štátnou vedeckou knižnicou v Banskej Bystrici, v jej Galérii v podkroví, pripravili výstavu fotografií a dokumentov k príležitosti 16. výročia pôsobenia slovenských vojakov v mierových misiách a obrazov insitného umenia z Kovačice a Padiny – vojvodinských dedín, kde žije početná slovenská menšina.


      Výstava je organizovaná pod mottom „Ako slovenskí vojaci objavili maliarov insitného umenia“. Na 27 paneloch si návštevníci výstavy môžu prezrieť dokumenty a fotografie z pôsobenia slovenských vojakov v mierových misiách na Balkáne a v Eritrei v rokoch 1993 až 2000. Fotografie približujú nielen náročné ženijné činnosti našich jednotiek pri výstavbe mostov, opravách ciest a vojnou zničenej infraštruktúry, likvidáciu mínových polí, ale dokumentujú aj početné stretnutia z miestnymi obyvateľmi, kde vznikali mnohé dodnes pretrvávajúce priateľstvá. Nechýbajú ani fotografie z návštev vysokých slovenských vojenských a politických predstaviteľov, ale aj fotografie zachytávajúce zriedkavé chvíle odpočinku, športových a spoločenských aktivít našich misionárov mieru.


      Dominujúce miesto výstavy obrazov insitných maliarov z Kovačice a Padiny je venované jednému z významných predstaviteľov insitného maliarstva Jánovi Husárikovi. Ako jediný Slovák bol za svoje diela, ktoré okrem iného venoval aj na humanitárne účely, vyznamenaný vysokým francúzskym vyznamenaním - Rádom čestnej légie za kultúru, ktorý mu odovzdal počas návštevy Kovačice osobne bývalý francúzsky prezident F. Mitterrand.

     Nechýbajú však ani diela velikánov insitného maliarstva z Vojvodiny akými boli Jonáš a Chalupová. Medzi vystavovanými obrazmi môžu návštevníci obdivovať aj diela Rozálie Markovej, Márie Vargovej, Kataríny Svobodovej, bratov Juraja a Pavla Ljavrošovcov, Jána Glózika, Jána Bačúra, Michala Povolného a Pavla Cicku. Autori vo svojich dielach zachytávajú život vojvodinských Slovákov. Každý z maliarov je identifikovateľný svojím typickým „live motívom“, ktorý v jeho obrazoch môžete nájsť. No pozornému návštevníkovi neunikne ani akýsi spoločný duch týchto obrazov. Napriek tomu, že zachytávajú ťažký život Slovákov na Dolnej zemi, vyžaruje z nich radosť zo všetkého, čo im tento život dáva. Sú to často nie len jasné a teplé farby, ale aj bohatá úroda, radosť šantiacich detí a úsmev zachytených postáv.


      Výstavu slávnostne otvorila riaditeľka Štátnej vedeckej knižnice Banská Bystrica Oľga Lauková na vernisáži 14. januára 2010 spolu s ďalšími významnými hosťami. Za mesto Banská Bystrica predniesol príhovor primátor mesta Ivan Saktor a svoje vyznanie k našim vojakom šíriacim mier na Balkáne, ale aj citové väzby k Slovákom a národom tam žijúcim, vyjadril aj spevák a podnikateľ Karol Konárik. Spoločne s maliarom Jánom Husárikom prevzal Karol Konárik aj záštitu nad týmto podujatím. Za veteránov mierových misií sa prítomným krátko obrátili aj viceprezidenti asociácie UN-VETERÁN SLOVAKIA Dušan Ščevík a Pavel Marko z objasnením, ako vlastne vznikla myšlienka organizovania tejto putovnej výstavy. 


     Otvorenie výstavy sa stretlo z veľkým ohlasom laickej aj odbornej verejnosti, čo sa prejavilo aj na účasti návštevníkov. Nechýbal medzi nimi ani vojenský pridelenec Poľskej republiky na Slovensku. O dobrú náladu počas vernisáže sa postarala ľudová hudba „Olšiakovci“ z vojenského umeleckého súboru Jánošík. Výstava potrvá do 3. februára 2010 a od 5. februára do 5. marca 2010 bude inštalovaná v Západoslovenskom múzeu Trnava.
                                                   Viceprezident UN-VETERÁN SLOVAKIA Pavel Marko


 

Partneri


webygroup

dnes je: 20.10.2019

meniny má: Vendelín

podrobný kalendár

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

1502750

Úvodná stránka