Prechod na navigáciu vodorovná Prechod na navigáciu Hlavné menu
Únia Vojnových veteránov Slovenskej republiky

Vojenskí veteráni spomínajú na 15 rokov v misiách

 

    Sereď 1. mája (TASR) Pätnásť rokov pôsobenia mierových a pozorovacích misií Slovenskej republiky v zahraničí si dnes pripomenuli v Seredi. Na pôde vojenského ženijného útvaru 1049, odkiaľ 1. mája 1993 odišli vojaci na prvú misiu samostatného Slovenska, sa zišlo okolo 200 zástupcov celkovo 11.500 príslušníkov ozbrojených síl (OZ), ktorí doteraz v misiách pôsobili. Minister obrany Jaroslav Baška a náčelník Generálneho štábu OZ SR Ľubomír Bulík dvom desiatkam z nich odovzdali pamätné listy. Ďalších 130 veteránov dostalo pamätné medaile Občianskeho združenia UN Veteran Slovakia. 


    Účastníci zhromaždenia, medzi ktorými bol aj bývalý prezident Michal Kováč, vojenskí pridelenci viacerých krajín, rodinní príslušníci vojakov i verejnosť, si minútou ticha pripomenuli tiež 53 vojakov, ktorí v misiách v rokoch 1993 až 2006 položili svoje životy. Medzi nimi aj obete leteckého nešťastia pri obce Hejce. 
     

     Silu a odvahu mužov a žien, ktorí pôsobia v ťažkých a život ohrozujúcich podmienkach v záujme zachovania stability a mieru, ocenil vo svojom príhovore minister Baška. Povedal, že Slovensko malo doteraz zastúpenie v 20 misiách na troch kontinentoch - v Európe, Ázii a Afrike pod vlajkami OSN, NATO, EÚ a OBSE. V súčasnosti je na misiách na 11 miestach 572 ľudí, z toho najviac v Kosove, na Cypre, v Afganistane a Sýrii. Zatiaľ počtom najväčšou bola práve historicky prvá misia do Chorvátska. Podľa náčelníka generálneho štábu Bulíka sa budúce pôsobenie OZ SR bude orientovať skôr na koncentrovanie síl a prostriedkov pri znížení počtu miest pôsobenia. 


     Slávnosť v Seredi bola dobrou príležitosťou na stretnutia bojových priateľov, niekedy aj po viacerých rokoch. Viceprezident UN Veteran Slovakia Oto Beňo, ktorý má za sebou misie v Chorvátsku a Kosove a bol dnes ocenený pamätným listom i medailou, pre TASR povedal, že misie svet potrebuje preto, "aby bol stabilný, čistý a krásny". Ľudia z misií sa podľa jeho slov musia stretávať, majú spoločné spomienky a úlohy, ktoré spolu plnili, boli akoby v jednej rodine. 


    Súčasťou dnešnej slávnosti bol aj Deň otvorených dverí a v jeho rámci ukážka bojovej techniky, otvorenie Siene slávy a kultúrny program za bránami vojenského útvaru. 


 

Partneri


webygroup

dnes je: 19.10.2019

meniny má: Kristián

podrobný kalendár

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

1502451

Úvodná stránka