Prechod na navigáciu vodorovná Prechod na navigáciu Hlavné menu
Únia Vojnových veteránov Slovenskej republiky

Výzva pre účastníkov mierových misií a operácii krízového manažmentu OSN vo svete

 

Vážený kolega, milý priateľ,

        uplynulo už viac ako 10 rokov od založenia našej asociácie UN-VETERÁN SLOVAKIA a za tú dobu sme nielen starší, ale sa aj mnohé zmenilo. Na mnohých významných fórach a od mnohých významných osobností politického a vojenského života zaznievajú často slová uznania v súvislosti s pôsobením občanov Slovenskej republiky v mierových misiách a operáciách medzinárodného krízového manažmentu. Nie vždy však aj realita zodpovedá týmto slovám a naším záujmom je zmeniť tento stav.


  Streleckým memoriálom na počesť padlých v mierových misiách, ktorého VI. ročník v tomto roku organizujeme, spoločne s projektmi medzinárodnej rozvojovej spolupráce sme začali rozvíjať našu činnosť. Zmeny v stanovách a v organizačnej štruktúre začiatkom roku 2009 však znamenali aj otvorenie ofenzívnejšej činnosti v širšom rozsahu. Práca, ktorú naši mierotvorci v počte už viac ako 13 000 odviedli, si zasluhuje pozornosť a poďakovanie.

  Ako organizácia reprezentujúca ich záujmy sa za posledný rok máme naozaj čím pochváliť. Internetová stránka www.un-veteran.sk z veľkej časti približuje čo sa nám podarilo. Podpísali sme Dohody o spolupráci s Ministerstvom obrany, Ministerstvom vnútra, Klubom generálov SR, Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov, Ústrednou vojenskou nemocnicou v Ružomberku, Vojenskou zotavovňou a hotelom Smrekovica, s viacerými vojenskými útvarmi. Podpísali sme Memorandá o partnerstve a spolupráci z vyššími územnými celkami. Rozvinuli sme konkrétnu spoluprácu s partnerskými organizáciami v Českej republike, Rakúsku, Maďarsku a Poľsku, zahájili sme činnosť viacerých regionálnych pobočiek, organizujme úspešné výstavy fotografií a dokumentov mierových misií doma aj v zahraničí a dalo by sa ešte pokračovať. 


  Za posledný rok sa naše aktivity nielen výrazne rozšírili, ale ešte viac sme si predsavzali urobiť. Že to myslíme vážne dokazuje aj vydanie prvého čísla nového časopisu VOJNOVÝ VETRÁN. Medzi naše prioritné ciele patrí novelizácia zákona o vojnových veteránoch, vybudovanie Ústredného pamätníka obetiam a účastníkom mierových misií a operácií medzinárodného krízového manažmentu, vybudovanie Centra sociálnych služieb pre vojnových veteránov, kde je už práca na projekte zahájená. Chceme dosiahnuť aby sa problematika vojnových veteránov stala súčasťou agendy parlamentného výboru. Chceme výrazne rozšíriť členskú základňu, k čomu existuje obrovský potenciál. Chceme rozširovať partnerské vzťahy podporujúce naplňovanie našich cieľov.


  Všetko to, čo sa podarilo nás naplňuje optimizmom pri stavaní týchto náročných cieľov. Si jedným z tých, ktorí sú nezmazateľne spojený s činnosťou a cieľmi našej asociácie. Si nositeľom neoceniteľných skúseností, nemerateľných zásluh pri posilňovaní mieru, slobody a demokracie vo svete. Preto si myslím, že sa na teba oprávnene obraciam ako na povolaného priložiť ruku k tomuto dielu.

  Nikto nie je nenahraditeľný, ale každého prínos je neopakovateľný. Pridaj sa k nám, aby sme spolu nedopustili upadnúť do zabudnutia všetko to, čo preslávilo Slovensko a jeho občanov po celom svete, aby vojnoví veteráni dostávali, čo im právom patrí – pozornosť a úctu.

plk. OSN v.v. Ing. Ľubomír KOLENČÍK
prezident asociácie UN-VETERÁN SLOVAKIA


 

Partneri


webygroup

dnes je: 17.10.2019

meniny má: Hedviga

podrobný kalendár

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

1501711

Úvodná stránka