Prechod na navigáciu vodorovná Prechod na navigáciu Hlavné menu
Únia Vojnových veteránov Slovenskej republiky

Z nášho putovania po stopách UNPROFOR-u

Po stopách UNPROFOR 2016 - podujatie, ktorého hlavným organizátorom bol viceprezident ÚVV SR Jozef Kubík a zúčastnilo sa ho viac ako 20 členov, priblížila aj Slovenská televízia v hlavných správach dňa 6., 7., 8. a 9. mája 2016
(reportáže je možné pozrieť na stránke Archív - Správy RTVS - RTVS.sk
https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/9936/94284
https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/9936/94312
https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/9936/94617
https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/9936/94730).
Účastníci putovania v priebehu štyroch dní navštívili Vukovar a neďaleké spomienkové miesto masového hrobu Ovčara, slovenskú menšinu v Iloku, masový hrob v Srebrenici, slovenských vojakov v misii EUFOR v Sarajeve, položili vence k pamätníku v Daruvare.


Program vyvrcholil 8. mája 2016 v priestore Kuzmanovaća neďaleko Korenice, kde sa uskutočnila pietna spomienka s odhalením pamätnej tabule na prvú slovenskú obeť mierovej misie UNPROFOR - ppor. in memoriam Igora Riga, priamo na mieste jeho tragickej smrti. ÚVV SR pripravila toto podujatie pre matku Igora s najbližšou rodinou, aby im tak umožnila po 23 rokoch spoznať a navštíviť miesto, kde jej syn položil život pri obrane mieru. Rodina nášho kolegu Igora Riga bola v pondelok 9. mája 2016 prijatá v Chorvátskom parlamente predsedom výboru pre vojnových veteránov Miodragom Demo, za účasti zástupcu ministra obrancov Chorvátska Stjepana SUČIĆA, predstaviteľov druhej najsilnejšej politickej strany Bandić Milan 365 – Strana práce a solidarity (Nenad Predovan, Denis Deković), zástupcu pre národnostnú menšinu Čechov a Slovákov v chorvátskom parlamente Miroslava Bileka, novinárov a ďalších hostí. V mene pani Evy Rigovej, ostatných členov rodiny a členov ÚVV SR srdečne ďakujeme za prejavy spolupatričnosti, priateľstva a nezištnej pomoci všetkým menovaným. Osobitne chceme poďakovať chorvátskemu veteránovi Josipovi Hečimović - Vukovi, ktorý nám nielen pomohol nájsť miesto, kde Igor Rigo zahynul, ale sa osobne pričinil o súčasnú dôstojnú podobu tohto miesta. Počas spomienkového aktu odhalenia pamätnej tabule odovzdali predstavitelia ÚVV SR v mene Ministerstva obrany SR matke Igora RIGA odznak a preukaz vojnového veterána.


Prezídium ÚVV SR touto cestou ďakuje redaktorovi STV Marekovi Marušiakovi s kameramanom Jankom za účasť na putovaní a profesionálne spracovanie príspevkov z neho, primátorovi mesta Partizánske Jozefovi Božikovi a projektu OPEL-ARMY sk., ktorí finančne a materiálne podporili túto iniciatívu, pánovi Miloslavovi Bašovskému za návrh a výrobu pamätnej tabule, Trnavskému samosprávnemu kraju a osobitne županovi Tiborovi Mukušovi za poskytnutie dopravy a finančného príspevku. Poďakovanie tiež patrí účastníkom a ostatným podporovateľom, medzi ktorých okrem našich členov patrí generál Marián Slobodník - policajný attaché SR v Chorvátsku v mene veľvyslanca SR v Chorvátsku, podplukovník Marcel Trojan - veliteľ slovenského kontingentu v misii EUFOR v Sarajeve v mene Náčelníka generálneho štábu OS SR, viceprezidenti a u riaditeľ pre ekonomiku ÚVV SR za mimoriadny súkromný finančný príspevok na zakúpenie darčekových predmetov a klub ÚVV SR Martin - Žilina za zabezpečenie kvetinových darov a sponzorovanie dopravy.


 

Partneri


webygroup

dnes je: 15.10.2019

meniny má: Terézia

podrobný kalendár

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

1500972

Úvodná stránka